Odstranění pigmentací laserem
Kožní tmavý pigment (melanin) vytvářejí buňky zvané melanocyty, uložené v kůži. Vlivem různých faktorů, nejčastěji sluneční záření (UVA, UVB), solária, hormonální změny (těhotenství, antikoncepce), poranění nebo infekce kůže, dochází k nahromadění pigmentu na exponovaných místech (obličej, paže, dekolt). Hyperpigmentace se vyskytují v rozličných formách, nejčastěji ve formě pigmentových nebo stařeckých skvrn, melasmatu (tmavých hnědých okrsků) a pih. Jsou různé velikosti a tvaru.
Před samotným odstraněním pigmentových skrvn je nezbytné tyto léze odborně vyšetřit zkušeným dermatologem. Vhodné je využít k vyšetření dermatoskop, který útvar zvětší, nasvítí a pomůže lékaři ke stanovení přesné diagnózy.
K odstranění pigmentací, pih, melasmatu a „stařeckých“ skvrn využíváme IPL nebo diodový laser, které pigment ve skvrně „rozstřelí“ a tento pigment je postupně vstřebán. Povrchovou pigmentaci můžeme řešit ablačním CO2 laserem. Lehčí formy pigmentací řešíme mezoterapií.
Ošetření laserem je rychlé, je dobře snášeno, pociťováno pouze jako krátké štípnutí. Počet nutných ošetření (pulsů) závisí od výsledku hojení a je individuální. Při ošetření mezoterapií využíváme přístroje VIS.